Koncept
výživy Dojnice
Větší užitkovost a zdravější krávy? Tudy na to!
V této příručce si přečtěte poznatky Sano expertů mimo jiné k následujícím bodům:
- Rozpoznávání metabolických onemocnění a jejich předcházení
- Jak dostat do tanku více mléka?
- Co je důležité zejména pro zaprahlé dojnice
- Optimální management telení
- Úspěšná laktace
IV našem Konceptu výživy pro dojnice Sano vám naši odborníci na výživu poskytnou odpovědi na obecné otázky týkající se výživy a cenné praktické rady.
Chov dojnic je jednou z nejnáročnějších činností v zemědělství. Krmení je důležitou součástí řízení každé chovatelské farmy. Je nesmírně důležité poskytovat dojnicím krmivo, které odpovídá jejich potřebám a požadavkům na užitkovost.
Geneticky mají dojnice často vysoký potenciál mléčné užitkovosti. Vedle cíleného výběru plemenných zvířat a optimálních podmínek chovu je pro vysokou mléčnou užitkovost stáda dojnic obzvláště důležité krmení. Jedním z cílů krmení dojnic je zajistit zdraví bachoru. Zvířata mají vysokou potřebu živin a dalších složek krmiva, které rozvíjejí složitý žaludeční systém a podporují produkci, obsah a kvalitu mléka. Není pochyb o tom, že pro úspěšnou a udržitelnou produkci mléka je rozhodující začátek laktace telat a krav. Předpoklady pro úspěšné druhé připouštění a dobrý zdravotní stav dojnic jsou položeny v období stání na sucho a krmení před otelením a po něm. Proto musí být telata a krávy od počátku optimálně vyživovány.
Vyvážené a přežvýkavcům odpovídající krmení zajišťuje dobrou plodnost a zdravá zvířata. Pouze zdravá zvířata, která jsou krmena podle své užitkovosti, mohou mít dlouhodobě pozitivní vliv na výsledky farmy. Důvodem jsou metabolická onemocnění, jako je ketóza nebo onemocnění vemene, která mohou být důsledkem nesprávného krmení.